Załącznik do uchwały Nr XXIX/141/06 Rady Gminy Skrwilno z dnia 29 maja 2006 roku
STATUT GMINNEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W SKRWILNIE
Rozdział I Postanowienia ogólne
§ 1
Gminna Biblioteka Publiczna w jest samorządową instytucją kultury, która realizuje zadania własne Gminy Skrwilno w dziedzinie prowadzenia działalności kulturalnej.
§ 2
Podstawą prawną działalności Gminnej Biblioteki Publicznej jest:
- Ustawa z dnia 25.10.1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (j.t. z 2001 roku Dz. U. Nr 13 poz. 123).
- Ustawa z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach (Dz. U. Nr 85, poz. 539 z późn. zm.).
- Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (j.t. z 2001 roku Dz. U. Nr 142 poz. 1591 z późn. zm.).
- Niniejszy statut.
§ 3
- Siedziba Gminnej Biblioteki Publicznej mieści się w Skrwilnie, ul. Rypińska 7. Obszarem działania Gminnej Biblioteki Publicznej jest gmina Skrwilno.
- Gmina Skrwilno jest organizatorem Gminnej Biblioteki Publicznej.
- Nadzór w zakresie organizacji i funkcjonowania sprawuje wójt .
- W zakresie merytorycznym i szkoleniowym Biblioteka korzysta z pomocy Miejsko – Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rypinie oraz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu.
§ 4
Gminna Biblioteka Publiczna jest wpisana do rejestru instytucji kultury prowadzonego przez organizatora i posiada osobowość prawną.
§ 5
Biblioteka wchodzi w skład ogólnokrajowej sieci bibliotecznej.
§ 6
- Gminna Biblioteka Publiczna używa podłużnej pieczęci nagłówkowej, zawierającej pełną nazwę i adres.
- Do oznakowania księgozbioru bibliotecznego, biblioteka używa okrągłej pieczęci zawierającej w otoku pełną nazwą biblioteki.
Rozdział II Cele i zadania
§ 7
Celem Gminnej Biblioteki Publicznej jest zaspokajanie i rozwijanie potrzeb oświatowych, informacyjnych i kulturalnych mieszkańców oraz upowszechnianie i promocja kultury lokalnej.
§ 8
Do podstawowych zadań Gminnej Biblioteki Publicznej należy:
- Gromadzenie i opracowywanie materiałów bibliotecznych, bez względu na ich formę, służącą zaspokojeniu potrzeb informacyjnych, edukacyjnych, samokształceniowych i kulturalnych środowiska, z uwzględnieniem materiałów dotyczących własnej gminy i regionu.
- Pełnienie funkcji ośrodka informacji biblioteczno-bibliograficznej i publicznej na terenie gminy.
- Współpraca z biblioteką Miejsko - Powiatową w zakresie organizacji sprawnej sieci informacji na terenie całego powiatu.
- Udostępnianie zbiorów na miejscu, wypożyczanie na zewnątrz, prowadzenie wymiany międzybibliotecznej.
- Udostępnianie komputerowych baz danych .
- Organizowanie różnego typu imprez popularyzujących wiedzę, kulturę, książkę i czytelnictwo a także współpraca z placówkami oświatowymi w tym zakresie.
- Współdziałanie z bibliotekami wchodzącymi w skład ogólnokrajowej sieci bibliotecznej oraz z innymi bibliotekami oraz instytucjami dla dobra mieszkańców gminy i użytkowników biblioteki.
- Realizacja działań w zakresie wychowania, edukacji i upowszechnienia kultury.
- Wielokierunkowa działalność kulturalna i edukacyjna, zgodna z aktualnym zapotrzebowaniem społeczności lokalnej.
§ 9
Gminna Biblioteka Publiczna może podejmować również inne działania dla zaspokojenia potrzeb środowiska lokalnego i realizacji założeń ogólnokrajowej polityki bibliotecznej.
Rozdział III Zarządzanie i organizacja
§ 10
- Gminną Biblioteką Publiczną zarządza i reprezentuje ją na zewnątrz kierownik.
- Kierownika biblioteki powołuje i odwołuje wójt .
- Organizację wewnętrzną Gminnej Biblioteki Publicznej określa Regulamin Organizacyjny nadany przez kierownika Gminnej Biblioteki Publicznej po uprzednim uzgodnieniu z wójtem .
- Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej jest dla jej pracowników pracodawcą, w rozumieniu przepisów prawa pracy.
- Kierownik kieruje całokształtem działalności Gminnej Biblioteki Publicznej zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i postanowieniami niniejszego statutu, czuwa nad mieniem Gminnej Biblioteki Publicznej i jest za nie odpowiedzialny.
§ 11
- Kierownik i pracownicy powinni posiadać kwalifikacje odpowiednie do zajmowanych stanowisk i pełnionych funkcji, określone w odrębnych przepisach.
- Wynagrodzenie kierownika Gminnej Biblioteki Publicznej ustala wójt , zaś pracowników Gminnej Biblioteki Publicznej – kierownik, w oparciu o obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa.
Rozdział IV Gospodarka finansowa
§ 12
Gminna Biblioteka Publiczna jako instytucja kultury prowadzi gospodarkę finansową na zasadach określonych w ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, o której mowa w §2 pkt 1.
§ 13
- Gminna Biblioteka Publiczna jako samorządowa instytucja kultury prowadzi gospodarkę finansową w oparciu o roczny plan działalności Gminnej Biblioteki Publicznej, zatwierdzony przez kierownika, po uprzednim uzgodnieniu go z wójtem.
- Przychodami Gminnej Biblioteki Publicznej są dotacje budżetowe, wypracowane środki własne, dobrowolne wpłaty, darowizny, zapisy osób prawnych i fizycznych, a także wpływy z innych źródeł - zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
§ 14
- Gminna Biblioteka Publiczna może prowadzić działalność gospodarczą zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, obejmującą m.in.:
- usługi reprograficzne (kserograficzne, poligraficzne i inne),
- działalność reklamową i promocyjną
Rozdział V Postanowienia końcowe
§ 15
- Statut Gminnej Biblioteki Publicznej nadaje Rada Gminy .
- Zmiany w niniejszym statucie dokonywane są w trybie określonym dla jego nadania.